سؤال:

جناب بخارایی ، من کارفرمای یک شرکت هستم و بارها به کارگران گفته بودم که هنگام کار با مته از دستکش استفاده نکنید  ، یکی از کارگران هنگام کار با دستگاه مته ، دستکش داشته و حادثه دیده و کارشناس مرا به علت عدم نظارت مقصر اعلام کرده است ، من باید چه کار می کردم

پاسخ:

اینکه کارشناس محترم ، به چه استنادی شما را مسئول دانسته است نمی دانم ، اما شما و همکاران شما ، در این ارتباط  ، به نکاتی که در زیر آورده می شود توجه بفرمایید

با توصیفی که شما به عمل آورده اید ، با استناد به ماده 61 آئین نامه وسایل حفاظت فردی مصوب 90/3/21  که چنین مقرر می دارد :

ماده61 ـ استفاده از دستکش حفاظتی برای کارهایی که احتمال درگیری آن با قطعات متحرک ماشین آلات وجود دارد، ممنوع است.

و با استناد به مواد 3و6 آیین نامه فوق الاشاره که چنین مقرر می دارد :

ماده3ـ کارفرما مکلف است کاربرد صحیح و مراقبت از وسایل حفاظت فردی را به کارگران آموزش دهد.

ماده6 ـ کارفرما باید بر استفاده صحیح کارگران از وسایل حفاظت فردی نظارت کامل داشته باشد.

بنابراین ، اینکه شما به کارگران بگویید که هنگام کار با مته از دستکش استفاده نکنید ولی آنان را به حال خودشان رها کنید ، این عمل شما منطبق با آنچکه از مواد 3و6 آیین نامه مذکور مستفاد می شود نیست فلذا مسئولیت شما ، مبنی بر عدم نظارت براجرای آنچکه ماده 61 آیین نامه وسایل حفاظت فردی مقرر کرده است از سوی کارگران  ، قابل استنباط است

در خاتمه معروض می دارد که در صورت احراز تأثیر پذیری بروز حادثه از عدم رعایت مقررات کارگاه از سوی کارگرونیزعدم توجه ایشان به تذکر شما ، بدیهی است که ارزیابی میزان این تأثیر پذیری بروز حادثه  از این خطای کارگر نیز ، مورد توجه کارشناس خواهد بود

کارشناس غلامرضا بخارایی

مشخصات

• جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : دستکش ,نامه ,وسایل ,حفاظت ,کارگران ,فردی ,حفاظت فردی ,وسایل حفاظت ,آیین نامه ,پذیری بروز ,بروز حادثه ,نامه وسایل حفاظت
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دانلود سریال the flash با لینک مستقیم موسسه سفیر (نگارش مقاله ISI) آپدیت افلاین و آنلاین انتی ویروس نود 32 دفتر یادداشت مجازی من وبلاگ شخصی محسن علی حیدری بک لینک طبیعی ناودون وبلاگ شخصی